Wspaniałe szlaki kolejowe Europy

Kierując się przewodnikiem Bradshawa z 1913 roku po szlakach kolejowych Europy „Continental Railway Guide“, Michael Portillo, brytyjski dziennikarz, były polityk i członek gabinetu, podróżuje po wspaniałej przedwojennej Europie cesarzy i królów, pełnej przepychu i elegancji – ale współcześnie.Przemieszczając się od stacji do stacji zatrzymuje się w polecanych hotelach, ogląda miejscowe atrakcje turystyczne i zapoznaje się z lokalnymi tradycjami, poznając przy tym większość najbardziej spektakularnych tras kolejowych na kontynencie europejskim.

Dołączcie do niego w tej podróży!

Streszczenia odcinków

 • Odcinek 1Tuła – Sankt Petersburg

  Z przewodnikiem Bradshawa „Continental Railway Guide“ z 1913 roku w ręku Michael Portillo zwiedza odległe zakątki Europy Wschodniej, podróżując po rozległej Rosji.

 • Odcinek 2Rzym – Taormina

  Michael Portillo wyrusza pociągiem w dół grzbietu Włoch, z Rzymu na Sycylię. Walcząc z korkami ulicznymi, zaczyna swoje włoskie wakacje od lawirowania pomiędzy wspaniałymi zabytkami stolicy na Vespie z lat 50. XX wieku.

 • Odcinek 3Warszawa – Kraków

  Z przewodnikiem Bradshawa z 1913 roku w ręku Michael Portillo wyrusza do kraju w Europie Środkowej, w którym Wschód spotyka się z Zachodem: do Polski.

 • Odcinek 4La Coruña – Lizbona

  Michael Portillo zwiedza Hiszpanię zupełnie inną niż ta, którą zna najlepiej, odważa się przekroczyć jej granicę z najstarszym sojusznikiem brytyjskim – Portugalią.

 • Odcinek 5Hajfa – Negew

  Kierując się przewodnikiem Bradshawa z 1913 roku, Michael wyrusza poza Europę, do Ziemi Świętej. Z niesamowitej Hajfy we współczesnym Izraelu na pustynię Negew, gdzie dowiaduje się o słynnym brytyjskim bohaterze wojskowym, związanym z koleją.

 • Odcinek 6Lyon – Marsylia

  Michael Portillo podąża w ślady podróżnych z epoki edwardiańskiej i wyrusza trasą polecaną w przewodniku Bradshawa – udaje się z samego serca Francji na wybrzeże Morza Śródziemnego.