Prawda o Inkwizycji

INKWIZYCJA

W 1215 roku papież Innocenty III ustanowił sąd kościelny – Świętą Inkwizycję. Zapoczątkowało to wielką, krwawą historię tortur i prześladowań, intryg i tajemnic, zabobonów i polowań na czarownice. Odkryj niewiarygodne, mroczne i zaskakujące fakty w serialu Viasat History „Inkwizycja”.

1
2
3
4
5
6
7
/7

Inkwizycja wciąż trwa - 800 lat od jej zapoczątkowania. Obecnie nazywana jest Kongregacją Doktryny Wiary.

Najbardziej żądny krwi w historii Inkwizycji, Thomas Torquemada, posłał na śmierć około 10 000 osób.

Liczba ofiar Inkwizycji wciąż pozostaje nieznana. Według różnych źródeł zakres śmiertelnych ofiar szacuje się od około 100 000 do 10 milionów osób.

Najniższą liczbę wyroków skazania na stos odnotowano w Finlandii – 15%, natomiast najwyższą w Luksemburgu, gdzie 90% oskarżonych spalono żywcem.

Kobiety o wadze przekraczającej 50 kg nie były testowane pod kątem czarów. Wierzono, że miotła czarownicy nie uniesie więcej niż 50 kg.

Starożytny test na winę bądź niewinność czarownic polegał na próbie wody, czy też pływania, metoda ta była stosowana do XIX wieku. Kobiety oskarżone o czary pętano i wrzucano do wody, a następnie sprawdzano czy wypłyną na powierzchnię, czy też zatoną. Wierzono, że wypływają te, które są winne, natomiast niewinne toną.

Wystarczającymi powodami do oskarżeń były: otyłość, nadmierna szczupłość, zbyt wysoki lub zbyt niski wzrost, atrakcyjność fizyczna, no i oczywiście ateizm.

A jakie są twoje
grzechy?
Dowiedz się już teraz